A gipszkartonos mennyezetfűtés, és előnyei

A nagy hőleadó felülettel rendelkező mennyezetet hiba volna kihagyni a számításból, amikor a fűtési rendszerünk kialakítását, vagy modernizálását tervezzük. A gipszkartonos mennyezetfűtés segítségével, padlófűtéssel, vagy falfűtéssel kiegészülve, gazdaságosan és igényeink szerint állíthatjuk be az egyes helyiségek számunkra ideális hőmérsékletét. A gipszkartonos mennyezetfűtés hangtalanul működik, és nem kelt semmilyen légáramot. A rendszer energiahatékonysága abban rejlik, hogy a hőleadó felület hőmérséklete, csak kis mértékben tér el a környezet hőmérsékletétől. Működtethető hőszivattyúkkal, vagy más energiatakarékos berendezésekkel, kondenzációs kazánokkal is.
A gipszkartonos mennyezetfűtés rendszere rendkívül biztonságosan és gyorsan kiépíthető. Akár újépítésű, akár felújítandó épületről van szó, abszolút szóba jöhet, mint lehetséges fűtési/hűtési alternatíva. Igen, hűtési, hiszen attól függően, hogy meleg (télen30-35 °C-os) vagy hidegebb (nyáron 18-23 °C-os) vizet keringetünk a gipszkarton álmennyezet által elrejtett csövekben, úgy tudjuk szabályozni a helyiségek hőmérsékletét. Akár szobánként eltérő hőmérsékletet is beállíthatunk, így az éppen nem használt területek nem fogyasztanak feleslegesen fűtési/hűtési energiát.

Így készül a gipszkartonos mennyezetfűtés

A gipszkartonos mennyezetfűtés egy szárazépítésű kivitelezési módot tesz lehetővé, emiatt akár felújításkor is dönthetünk az új fűtési rendszer kialakítása mellett. A panellemezeket, amelyekre azután a csőrendszer kerül majd, a mennyezetre szereljük, egy speciális tartószerkezetre, amely egyaránt lehet fa, vagy fém gipszkarton tartószerkezet. A rendszerlemezeket ajánlott felülről hőszigetelni, a panelek közt pedig 2-3 mm hézagot hagyni a hőtágulás okán.  Ezekbe a panelekbe pattintjuk majd be a csöveket, annak az alapvető szabálynak a betartásával, hogy az egy-egy kisosztóhoz tartozó körök hossza mindig azonos legyen, és ne haladja meg a 30-35 métert.
A csövek és szerelvények csatlakozási helyeinél, azok egyszerűen összekapcsolhatóak egymással. Egy kéziszerszámmal egyszerűen csatlakoztathatjuk a gipszkartonos mennyezetfűtés csöveit a szerelvényekhez. A tömítettség tökéletesen biztonságos.

Láthatatlan fűtési rendszer, de érezhető különbség

A gipszkartonos mennyezetfűtés önmagában is alkalmazható. Hidegburkolattal ellátott helyiségekben lehetséges, de nem feltétlenül szükséges padlófűtéssel is kombinálni. Alvásra szolgáló szobákban, és gyerekszobákban a padlófűtés egészségügyi szempontok miatt nem ajánlott, ezekben a terekben a falfűtéssel egészülhet ki a rendszer. A fűtési rendszerek kombinált alkalmazása alacsonyabb energiafogyasztás mellett növeli a komfortérzetünket. A gipszkartonos mennyezetfűtés- és a padló-, illetve mennyezet- és falfűtés társítása ugyanis, a megnövelt fűtőfelület miatt, alacsonyabb hőmérsékletű fűtővíz mellett is ugyanazt a hőérzetet adja, mintha csak az egyik rendszert alkalmaznánk.

Amire figyelnünk kell, ha mennyezetfűtésünk van

A mennyezetfűtés kiépítése során feltétlenül legyen gondunk arra, hogy minden ezzel a fűtési rendszerrel szerelt mennyezetről készítsünk egy fotót vagy megvalósítási ábrát. Ennek a későbbiekben lesz jelentősége, amikor valamilyen lámpát szeretnénk a plafonra helyezni. Így elkerülhetjük, hogy megsértsük a csöveket. Ha ez elmaradt, még mindig van lehetőségünk arra, hogy miután felfűtöttük a rendszert, egy hőkamera segítségével térképezzük fel a burkolat mögött futó csövek helyzetét. Aggódnunk azonban nem kell akkor sem, ha mégis megtörténik a baj, és átfúrjuk a műanyag csövet. A sérült szakaszt helyileg egy kis toldó idommal helyreállíthatjuk, és a megbontott gipszkarton felület is gyorsan és nyom nélkül javítható.