A modern mennyezetfűtés

Amikor elképzeljük a leendő lakásunkat, a legritkább esetben képzeljük oda a radiátorokat, aztán amikor be kell rendezni a tereket, akkor szembesülünk vele, hogy még a legkisebb hőleadó jelenléte is mennyire negatívan tudja befolyásolni a lakberendezési terveinket. A mennyezetfűtés, és a felületfűtés esetén ilyen problémával nem kell szembesülnünk, hiszen ez a technológia teljes mértékben láthatatlan marad a felületek mögött. A fűtés mellett hűtésre is alkalmazhatjuk, így a klíma berendezések beltéri egységei sem törik majd meg a terek egységes és letisztult dizájnját.
Amellett, hogy teljesen rejtve marad, a mennyezetfűtés korszerűsége abban is megmutatkozik, hogy üzemeltetése valóban takarékos és végtelenül kényelmes. Az egyre emelkedő energiaárak mellett pedig ez sem utolsó szempont, amikor egy új fűtési rendszer kiépítésről gondolkodunk. A mennyezetfűtés igen alacsony hőmérsékletű vízzel üzemeltethető. Ez azt jelenti, hogy a mennyezetfűtés működtetéséhez 30-35 °C hőmérsékletűre szükséges felfűteni a vizet, így jóval kevesebb energiát emészt fel, mint a hagyományos radiátoros fűtésben keringő 60-70 °C-os víz előállítása.

Ezért takarékos megoldás a mennyezetfűtés

A mennyezetfűtés és általában véve a felületfűtés nem csak azért gazdaságos fűtési mód, mert alacsonyabb hőmérsékletű vízzel üzemeltethető rendszerek. A titok abban rejlik, hogy a felületfűtéssel ellátott helyiségekben, néhány fokkal alacsonyabb hőmérséklet esetén is ugyanolyan hőérzetünk van, mint egy radiátoros fűtéssel rendelkező térben, ahol ugyanahhoz a hőérzethez néhány fokkal magasabb hőmérsékletre kell fűteni a teret. Az, hogy ugyanazt a hőmérsékletet a mennyezetfűtés mellett kellemesebbnek érezzük, mint a radiátoros terekben, a sugárzó fűtési módnak köszönhető. Tehát mindössze azzal, hogy a helyiségek hőmérsékletét 1-2 °C-kal csökkentjük, a megtakarítás összege 6 – 12 % közé tehető. Amikor a fűtési rendszer kialakítását tervezzük, vagy épp a korszerűsítésén gondolkozunk, a legnagyobb hiba, amit elkövethetünk, ha csak a pillanatnyi bekerülési költségek nagyságától tesszük függővé a választást. Évek hosszú sora alatt ugyanis rengeteget spórolhatunk ezzel a kicsit drágább, ám vitathatatlanul korszerű és takarékos rendszerrel.

Mire van szükség a rendszer telepítéséhez?

A mennyezetfűtés szárazon szerelhető, utólag is telepíthető fűtési rendszer. Amennyiben szükséges, a plafont megfelelően szigetelik a lakótér felől is, majd felrögzítik azt a tartószerkezetet, amelyre a mennyezetfűtés rendszerlemezei kerülnek. Ezekbe a lemezekbe pattintják be aztán azokat az oxigén diffúzió ellen védett PE többrétegű műanyag csöveket, amelyekben majd a fűtővíz keringeni fog. Miután minden rendszerelem – elosztó, szivattyúk stb. – a helyére került, következhet a nyomáspróba, amelyet vízzel vagy levegővel lehet elvégezni. Kizárólag az a rendszer megfelelő, amely a 3,5 bar-t stabilan tudja tartani. Amennyiben minden rendben, jöhet a mindent eltakaró gipszkarton álmennyezet felrakása, amely jótékonyan maga mögé rejti a mennyezetfűtés gépészetét, ám mindig optimális hőmérsékletet fog sugározni felénk az év minden napján – hűvöset, vagy kellemesen meleget pont úgy, ott, és akkor, amikor és ahogyan csak szeretnénk.